Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Staň se tvůrcem evropské politiky!

27.03.2014

Vyzkoušej si na vlastní kůži, jak probíhá rozhodování o aktuálních evropských tématech. Zúčastni se spolu s kamarádem nebo spolužákem soutěžní simulace jednání Rady Evropské unie a Evropského parlamentu v Olomouci a staň se na jeden den evropským politikem. Můžeš navíc vyhrát zájezd do Bruselu a další ceny.

Vzdělávací projekt pro středoškolské a vysokoškolské studenty organizovaný v tomto roce Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a sítí informačních středisek Eurocenter a Europe Direct právě začíná. Cílem tohoto projektu je přiblížit žákům a studentům středních a vysokých škol interaktivním způsobem, jak probíhá rozhodování o aktuálních tématech na vrcholné evropské úrovni. Prostřednictvím soutěžní simulace jednání Rady EU a Evropského parlamentu se účastníci stanou na jeden den evropskými politiky hájícími zájmy jednotlivých členských zemí a politických frakcí.

Proč se zúčastnit?

Účastníci simulací získají jedinečnou osobní zkušenost s politickým vyjednáváním a hledáním kompromisů na politické úrovni. Svými příspěvky a zapojením do diskuze mohou přímo ovlivnit podobu projednávaných legislativních aktů a prohloubit své znalosti o EU. Navíc se seznámí s aktuálními problémy projednávanými na evropské úrovni a utvoří si na ně vlastní názor. Dále získají jedinečnou možnost rozvinout své rétorické, vyjednávací a argumentační schopnosti ve společnosti spolužáků a studentů ze stejného regionu, potažmo celé České republiky.

V neposlední řadě mohou ti nejúspěšnější vyhrát zájezd do Bruselu a další hodnotné věcné ceny.

Pořadatel navíc účastníkům hradí veškeré cestovní náklady spojené s účastí a občerstvení během celého dne.

Jak bude projekt probíhat?

Celodenní workshop pro středoškoláky Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje proběhne letos v Olomouci a bude rozdělen na dvě části. V prvním úseku budou nejprve krátce představeny simulované instituce a jejich jednací řády. V druhé části převezmou slovo samotní žáci v rolích zástupců členských států zprvu představí svá stanoviska k předem určenému legislativní aktu, který následně v rámci jednání pozmění, schválí či zamítnou.

Žáci se před samotným konáním akce seznámí s navrhovanou legislativou a budou mít k dispozici široké spektrum informačních zdrojů k danému tématu včetně naznačení problematických či sporných míst daného návrhu.

Informace o soutěžní simulaci pro vysokoškolské studenty budou upřesněny později.

Jak budou žáci vybráni?

Základním předpokladem pro přihlášení je vytvoření soutěžního týmu, který bude čítat dva žáky. Jeden z nich se stane zástupcem vybraného státu v Radě EU, druhý člen družstva bude europoslancem.

Ve výběrovém řízení budou mít žáci za úkol v týmu vypracovat krátký komentář v rozsahu 2700-3000 znaků (350-400 slov) o tom, proč se chtějí soutěžní simulace zúčastnit, a jaká nejdůležitější témata bude Evropská unie podle jejich názorů v roce 2014 řešit. Práce budou vyhodnoceny pořadatelem a úspěšná družstva budou kontaktována.

Přihlášku naleznete ZDE.

 

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty